top of page
עיסוי פרינאום 
 

החל מששה שבועות לפני הלידה מומלץ לבצע עיסוי פרינאום. העיסוי הוא דרך מצוינת להתכונן ללידה, בכך שהוא מגמיש את אזור החיץ ומכין אותו לקראת המתיחה האינטנסיבית שצפויה לו בלידה. בנוסף על כך עוזר המגע באזור לתרגל הרפיה מודעת וממוקדת שלו.

 

יחד עם זאת יש לזכור כי העיסוי מטפל בצד האחורי (קרוב לגב) של פתח הנרתיק בלבד, וכי הגמשה מלאה 360 מעלות ניתן להשיג רק באמצעות תרגול בבלון מאמן לידה.

 

מכל מקום, במקרים בהם שימוש בבלון אינו נגיש, כדאי לבצע את עיסוי הפרינאום.
רצוי שאת העיסוי יבצעו בן או בת הזוג, אך ניתן גם לבצעו לבד. היתרון בקבלת עיסוי פרינאום מידי הזולת הוא כפול. הראשון – זה פשוט נוח יותר.

 

שמן לעיסוי פרינאום

 

עיסוי הפרינאום דורש מספר מוצרים שניתן להשיג בקלות: שמן, צלוחית ומגבת. כשמחפשים שמן מתאים, ניתן לבחור בין מספר שמנים צמחיים. השמנים המומלצים לעיסוי פרינאום הם הם: שמן שקדים שהוא נייטרלי וחסר ריח, שמן זרעי ענבים שהוא דק ועתיר נוגדי חמצון, שומשום המעט יותר כבד ושמן זית עתיר הארומה. לשמן הנבחר ניתן להוסיף טיפת שמן לבנדר אתרי ממקור טוב. ישנן גם תרכובות מוכנות של שמני נשא או בסיס עליהם מורכבים שמנים אתריים דוגמת לבנדר כאמור, ולעיתים מוספים אליהם גם תרכיזים של ויטמין E הידוע בתכונותיו מרככות העור.

 

בעשורים הקודמים הומלץ על שימוש בשמן נבט חיטה לעיסוי, בשל תכולת הוויטמין הגבוהה שבו, אולם התברר שהקנדידה, פטריית שמרים, אוהבת שמן נבט חיטה, ומשגשגת בנוכחותו, ונשים לא מעטות פיתחו פטרת לאחר העיסוי בו. מאז, מומלץ שלא להשתמש בשמן נבט חיטה, אלא להחליפו בשמן שקדים ובאחרים שהוזכרו. 

כשאתם קונים את השמן, לכו על שני בקבוקונים. כשתביאו אחד מהם אתכם בתיק הלידה לחדר הלידה, המיילדת תסרב להשתמש בו אם אינו חתום. אם הוא חדש ואטום – סיכוי טוב שתסכים לסוך בו את הפרינאום בלידה ולהתגייס בעצמה למניעת חתך.

 

בנוסף לשמן, תזדקקו לכלי זכוכית אליו תוכלו למזוג מן השמן כמות שלא תוחזר לבקבוק מטעמים היגייניים. שמן ששוחרר לא יוחזר!. אפשר לרכוש צלוחית זכוכית מיוחדת לצורך העניין, אך תחתית כוס, או צלוחית סבתא ישנה תספיק בהחלט לצורך העניין.

 

כמו כן תזדקקו למגבת עבה או ישנה למניעת הכתמה של המזרן והסדין שלכם בשמן.

 

מה מתי ואיך?


לפני תחילת העיסוי רוחצים היטב את אזור החיץ ואת הידיים, ואם הציפורניים ארוכות, יש לקצרן ולשייף אותן.

פורשים מגבת עבה על קצה של מיטה ועל הרצפה שמתחתיה, למקרה שמעט שמן ינטוף מטה. כדאי לעמעם את האורות או להשתמש באור נר. בכלל, כדאי לארגן מסביב תפאורה אינטימית ונעימה. רומנטית. כזו שמתאימה גם לעשות אהבה, וגם ללידה היא המתאימה ביותר גם לעיסוי פרינאום. יותר מהעיסוי, חשוב לשמור את האינטימיות לקראת הלידה ובכלל, והכנת החדר עושה סוג של חזרה גנרלית לחלק האינטימי של הזוגיות, והדבר הזה לכשעצמו מהווה הכנה מצוינת ללידה.

את העיסוי מבצעים בשכיבה על מיטה, כשהחלק התחתון ביותר של הגוף המונח על המיטה הוא הישבן. הברכיים פשוקות, וכפות הרגליים נחות על הרצפה, או על השטיח או על המיטה בצמוד לישבן (כן, קצת מזכיר את התנוחה אצל הגינקולוג).


עכשיו, נותן העיסוי יושב בנוחות על שרפרף קטן או על שני ספרים עבים, כך שגובה מרפקיו בקו אחד עם המיטה, כדי שלא יצטרך לאמץ את ידיו מאמץ מיותר בזמן העיסוי. כדאי לשבת קרוב מאוד לאישה שמקבלת את העיסוי כך שהמרפקים כפופים במידה נוחה.

 

הגיע הזמן למזוג לצלוחית כמות קטנה של שמן, שלא תוחזר כאמור לבקבוק!. מה זה כמות קטנה? בין כפית לכף בוא נאמר. טובלים בשמן את הגליל העליון של האצבע המורה בשתי הידיים ומושחים את השמן בעדינות באזור הפרינאום, רק לא מתקרבים לפי הטבעת. ממש לא כדאי להוליך חיידקים מהשירותים לסלון..

 

אז מניחים בעדינות את השמן על החלק התחתון של פתח הנרתיק. מתחילים עם אצבע אחת בלבד. גובהם של שריריי ריצפת האגן פנימה אל תוך הגוף הוא כסנטימטר וחצי עד שניים בדרך כלל, ולכן אין צורך להשתמש ביותר מגובה הפרק הראשון של האצבע.

 

לאחר עיסוי ההיכרות הראשוני, לאט מחדירים את שתי האצבעות עד לגובה הטבילה בשמן לתוך הנרתיק ונותנים דחיפה עדינה וממושכת של פתח הנרתיק כלפי מטה, לכיוון פי הטבעת. אין למתוח את העור יותר מסנטימטר או שניים בשלב הראשון. בעדינות רבה מפרידים את האצבעות וממשיכים את המתיחה לכיוון הירכיים, כלומר, הצדה. נראה שהאצבעות מציירות את האות האנגלית T במהופך או עוגן, או מחקות תנועת מטוטלת של שעון. אפשר למנות בלב שתי שניות למתיחה לאורך, ומיד בהמשכן שלוש שניות עבור המתיחה לצדדים. 


לאט ובהדרגה מגדילים את המתיחה למטה ולצדדים. 


יש לשמור על קשב רב. נותן העיסוי חייב לנהוג בעדינות רבה בבת זוגו, והיא חייבת להתרכז בהרפיית האזור ובמתן אפשרות לקבל את המתיחה באהבה. 

 

כמה פעמים בשבוע כדאי לעשות עיסוי פרינאום?


את העיסוי מומלץ לבצע לפחות פעמיים בשבוע במשך עשר דקות בכל פעם, ומומלץ לנסות להגדיל מדי פעם את הפתיחה של האזור. הפתיחה אינה של צוואר הרחם, כמובן, אלא של פתח הנרתיק. אם לאחר שישה עיסויים תגיעו לפתיחה של ארבע אצבעות דמיוניות בטווח שבין האצבעות בזמן המתיחה הצדה, זה מצוין. ארבע אצבעות הן כשמונה סנטימטרים. קוטרו של ראש התינוק הוא כעשרה סנטימטרים, ואם תוסיפו לארבע האצבעות את קוטר השתיים המבצעות בפועל את העיסוי, תראו כמה גמיש החיץ, ועד כמה הוא מתאים ללידה. 


אפשר לתגבר את שתי האצבעות המעסות באצבעות נוספות, ורצוי לחדש מדי פעם את שימון האצבעות. אין צורך לשטוף את השמן לאחר העיסוי, אך חשוב מאוד להקפיד על היגיינה: לרחוץ היטב לפחות את אזור העיסוי ואת הידיים לפני תחילת העיסוי, ולצקת מהשמן כמות קטנה וחד-פעמית לפני השימוש, כך שלא תוחזר לבקבוק טיפת שמן שנגעה באצבעות. חשוב שלא לגעת בפי הטבעת ולאחר מכן בנרתיק. 


בגלל האינטימיות הרבה שמשרה עיסוי הפרינאום, הוא עלול לחשוף רגשות ותחושות בצורה אינטנסיבית מאוד. אם העיסוי גורם אי-נוחות רבה למקבלת או לנותן, יש להפסיקו. עיסוי הפרינאום אינו תנאי או הבטחה מוחלטים לשלמות הפרינאום בלידה, ואפשר ללדת היטב גם בלעדיו. אם אי-הנוחות נסבלת, בהחלט כדאי להתגבר על משבר ההתחלה הבלתי נמנע במקרים רבים, ולהמשיך בעיסוי. ניתן גם לעבור לעיסוי פרינאום עצמי (ראו סרטון).

 

אם העיסוי גורם למתיחות או לחוסר נוחות שלך, כדאי מאד לשקול ולעבור להגמשת הפתח באמצעות שימוש באפי-נו, בלון מאמן לידה.

 

בהצלחה!! ולידה חלקה.

bottom of page